C2

6. Dārzkopība

Atvērt tekstu PDF formātā

Dārzā – arī arbūzi un melones

1. Meklējam vietu.

Katrs iesācējs grib izaudzēt lielu, saldu un sulīgu meloni vai arbūzu. Taču pašreiz arbūzu un meloņu audzētājiem ir salīdzinoši maz informācijas par veikalos nopērkamajām arbūzu un meloņu sēklām. Ja vēlaties audzēt melones vai arbūzus, ir divi jautājumi, kurus vērts sev uzdot:

„Ko es vēlos izaudzēt no arbūzu un meloņu sēklām?”

„Kur es audzēšu arbūzus un melones?”

Atbildot uz pirmo jautājumu, ir konkrēti jāformulē savs mērķis. Ja jums ir nepieciešams iegūt iespējami agrāku arbūzu un meloņu ražu, būs jāpiemeklē agrīnas šķirnes. Ja gribat iegūt augli ar iespējami lielāku masu, ņemiet vērā, ka lielākie ir vēlīnu šķirņu augļi, kuri sliktās vasarās var nenogatavoties. Ja cilvēks vēlas vienkārši garšīgus augļus, var nepievērst lielu uzmanību augļu masai, bet jāatceras, ka attēls uz sēklu paciņas pilnībā neattēlo iespējamo iznākumu.

Uz otro jautājumu jāatbild ļoti tieši. Jāsaprot, kur jūs audzēsiet melones un arbūzus. Tā var būt siltumnīca, atklāts lauks; tas var būt balkons, komposta kaudze, pods. Nedrīkst aizmirst, ka šiem ķirbju dzimtas augiem ir plaša sakņu sistēma, tiem ir vajadzīgs liels daudzums augsnes, augsnei jābūt labi drenētai, augiem jāatvēl pati saulainākā vieta.

Kad esat tikuši galā ar šiem grūtajiem, bet ļoti svarīgajiem jautājumiem, varat ķerties pie sēklu meklēšanas. Tās var iegādāties veikalos, gadatirgos, interneta veikalos un noliktavās.

2. Gatavojamies sēt.

Arbūzu sēklas sadīgst vidēji 10 vai 11 dienu laikā, meloņu sēklas – 5 līdz 7 dienu laikā. Svarīgi, lai sēklas būtu jaunas un diedzētas pareizos un nemainīgos apstākļos. Paši dēsti izaug vidēji 25 vai 26 dienu laikā. Tātad sēšana jāuzsāk mēnesi pirms paredzamās izstādīšanas. Latvijā uz lauka stādus iespējams izstādīt jau maija vidū, ja tos kārtīgi apsedz un laikus iesilda augsni.

Sēklas iesēj podiņos. Podiņus vislabāk aplaistīt ar pulverizatoru, tad neizskalojas zeme. Laistīšanai jāizmanto apmēram 24°C silts ūdens. Sējumus pārsedz ar plēvi vai stiklu un novieto 22°–24°С siltā vietā. Reizi dienā sējumi ir jāvēdina.

Tiklīdz parādās pirmais dīgsts, rūpīgi jāseko, lai tā augšanai netraucētu plēve.

Jārūpējas, lai dēsti neiekalst, tāpēc zemei ir jābūt mitrai. Starp dienas un nakts temperatūrām jāveidojas apmēram 4–6°C starpībai. To var viegli nodrošināt, ja augi dienas laikā atrodas tiešos saules staros.

3. Stādīšana

Pirms stādīšanas jāpārliecinās, vai ir pietiekams izaudzēto dēstu daudzums, jāizveido stādīšanas plāns. Siltumnīcā dēstus stāda atklātā dobē vai augsnes maisos ar vismaz 40 cm attālumu. Sākumā izrok bedrīti. Kad ūdens iesūcas, bedrītē ieliek dēstu, pierauš augsni un nedaudz uzspiež no bedrītes ārējās malas. Kad iestādīti visi dēsti, tos aplej ar ūdeni. Ūdens temperatūra nedrīkst būt zemāka par ārējās vides temperatūru.

4. Augļu raža

Kad augļi sāk augt, siltumnīcā tie jāuzsien, bet uz lauka melonēm apakšā jāpaliek putuplasta vai koka dēlītis. Melones pilnībā nogatavojas tad, kad tās sāk mainīt krāsu un to augļi sāk izdalīt specifisku, melonēm raksturīgu aromātu. Arbūzu gatavību nosaka pēc vītes, kura sakalst pie augļkātiņa; vēlāk sakalst kātiņš pie pašas ogas un veidojas mazs, brūns grezdens. Tad arbūzs ir pilnībā gatavs.

Izbaudiet mirkli, tas bija tā vērts!

(Sagatavots pēc tīmekļa materiāliem: m.la.lv)