B2

6. Modes stāsti

Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais

Visu modes vēsturi var attēlot kā spirāli, jo gandrīz viss, kas nāk modē tagad, jau kādreiz ir bijis modē. Dažu modes aksesuāru vēsture sniedzas tūkstošiem gadu senā pagātnē.

Mūsdienās zeķubikses nēsā tikai sievietes, tādēļ ir grūti noticēt, ka gadsimtiem ilgi tās bija tikai vīriešu modes elements. Zeķubikses nēsāja visi vīrieši, sākot no augstākās klases aristokrātiem, kuriem tās izgatavoja no zīda vai cita smalka auduma, un beidzot ar zemākās klases pārstāvjiem, kuriem tās gatavoja no vilnas. Līdz 17. gadsimtam tās pakāpeniski tika aizstātas ar pusgarajām biksēm un zeķēm.

Mūsdienās katrā skaistumkopšanas salonā ir iespējams pieaudzēt mākslīgos želejas nagus, un šķiet, ka to sāka darīt tikai 21. gadsimtā, bet patiesībā pirmie, kas izmantoja mākslīgos nagus, bija senie ēģiptieši. Tajā laikā, protams, nebija dažādu sintētisko materiālu, tādēļ nagus veidoja no kaula, ziloņkaula un pat zelta. Mākslīgos nagus varēja atļauties tikai bagātas sievietes.

Līdz 19. gs. vidum visas kāzu kleitas tika šūtas krāsainas. Balta līgavas kleita kļuva populāra 1840. gadā, kad Anglijas karaliene Viktorija precējās ar princi Albertu. Baltu kleitu viņa izvēlējās tāpēc, lai varētu palepoties ar mantotajām baltajām mežģīnēm. Balta kleita vienmēr ir bijusi raksturīga kristībām vai iesvētībām, taču karaliene Viktorija bija ļoti populāra, un viņas kāzu fotogrāfijas bija plaši publicētas visā Eiropā. Tas mudināja daudzas Eiropas meitenes līdzināties karalienei. Šobrīd, pāris gadsimtus vēlāk, balta kāzu kleita ir visizplatītākā līgavu izvēle, taču, mainoties modei, dizaineri modelē kāzu kleitas arī citās krāsās.

Kāda matu krāsa mūsdienās ir modē? Tumši pelēka jau nu noteikti ne, lai gan Lady Gaga un Kellija Osborna ir redzēta arī ar tādiem matiem. Jāatzīst, ka 18. gadsimtā pelēka matu krāsa sievietēm bija ļoti populāra, piemēram, Francijas karaliene Marija Antuanete mēdza iepūderēt savus matus tieši pelēkā krāsā.

Mūsdienās ļoti populāra ir matu balināšana. Šķiet, ka katra sieviete un varbūt arī kāds vīrietis kādreiz ir vēlējies blondus matus. Matu balināšana tika veikta jau 16. gadsimtā, īpaši tas bija modē Venēcijā un citu silto zemju reģionos. Tolaik nebija ķīmisku balināšanas līdzekļu, tādēļ sievietes iezieda matus ar melnā sēra, medus un sīpola maisījumu un stundām ilgi sēdēja saulē ar izlaistiem matiem.

Kurpes ar ļoti biezu zoli jeb platformenes modes virsotnē bija 20. gs. 70. gados, un mūsdienās tās atkal ir atgriezušās modes apritē. Taču ne visi zina, ka to vēsture sniedzas 600 gadus senā pagātnē, tolaik gan tādas kurpes varēja atļauties tikai bagātas sievietes. Viņas tās lietoja, lai dubļainā laikā nesasmērētu drēbes un kājas. Jo augstākas bija kurpju zoles, jo bagātāka bija to īpašniece. Bija pat kurpes ar 50 cm augstu zoli. Ļoti populāras platformenes bija Spānijā, kur lielāko daļu no ievestā korķa koka izmantoja tieši šo kurpju ražošanai.

Mūsdienās gandrīz visi rietumu pasaules iedzīvotāji vēlas skaistu iedegumu, taču no antīkajiem laikiem un līdz pat 20. gadsimtam visi vēlējās porcelānbaltu ādas krāsu. Bāla āda varēja būt tikai bagātiem ļaudīm, jo zemākas klases pārstāvjiem bija daudz jāstrādā karstā saulē. Lai iegūtu gaišāku ādas toni, izmantoja svina pulveri, un sekas tam bieži vien bija letālas. Iedegums nāca modē pēc tam, kad Koko Šanele 1920. gadā atgriezās Parīzē no ceļojuma pa Francijas Rivjēru. Viņas āda bija iedegusi saulē brūna, un visi fani uzreiz metās izmēģināt to pašu. Mūsdienās ir miljoniem solāriju un krēmu, ar kuru palīdzību var iegūt iedegumu un reizēm arī ādas vēzi.

Vai gan ir vērts noniecināt dabisko skaistumu un bojāt veselību pārejošas modes dēļ?