B1

3. Tehnoloģijas Latvijā

Kā taupīt energoresursus un ietaupīt naudu?

Dabas resursi nav neizsmeļami, un par tiem ir arī jāmaksā. Padomus, kā mājās taupīt energoresursus, sniedz elektrosistēmu tehniķis Mārtiņš Segliņš.

Regulāri sekojiet līdzi tam, cik energoefektīvs ir jūsu mājoklis! Pat ja pašiem šķiet, ka elektrību taupām, ik pa laikam varam nonākt pie jauniem secinājumiem, kā to izdarīt vēl labāk, vai izskaust kādu paradumu, kas veicina papildus elektroenerģijas tērēšanu.

Jūtamāko elektrības ietaupījumu mājās dod energoefektīvo spuldžu lietošana. Visekonomiskākās ir LED lampas – lai arī sākumā šķiet, ka jaunas spuldzes ir liela investīcija, patērētās elektroenerģijas atšķirību var redzēt jau pirmajā mēnesī. Ja visas mājā esošās spuldzes nomainīsiet uz LED lampām, elektrības rēķins var samazināties pat līdz 10 reizēm.

Vietās, kur uzturaties neregulāri, piemēram, pagalmā, gaiteņos, kāpņu telpās, izmantojiet lampas ar kustību sensoriem!

Lietojiet apgaismojumu ar regulējamu spilgtumu jeb dimmeri, tas palīdzēs samazināt elektrības patēriņu, kad spilgta gaisma nav nepieciešama!

Šķietami nevainīgi elektrības „zagļi” ir dažādas ierīces, kas palikušas stand by režīmā. Lai arī tās it kā nedarbojas, elektrība vienalga tiek izmantota, un laika gaitā šādi daudz naudas iztērējam nelietderīgi. Visas elektroierīces, ko neizmantojat, atvienojiet no kontakta!

Lai katru reizi nevajadzētu izraut un pēc tam atkal ieslēgt 5 kontaktdakšas, sevišķi vietās, kur koncentrētas vairākas ierīces (piemēram, TV, DVD, dekoders), labi noder pagarinātājs ar slēdzi. Kad šīs ierīces nelietojat, slēdzi vienkārši izslēdziet, un elektrība nepienāks. Turklāt ir maldīgi domāt, ka pagarinātājs nozīmē vadu kaudzi dzīvoklī – mūsdienās nopērkami pat pavisam īsi pagarinātāji, kas paredzēti tieši tam, lai rozetē vienlaikus varētu ieslēgt vairākas ierīces. Der atcerēties, ka ierīces atvienošana no elektrības ne tikai samazina elektroenerģijas patēriņu, bet arī paildzina tās darbošanās laiku un pasargā ierīces no zibens spērieniem.

Ja elektroierīcei nav nepieciešams darboties visu laiku, taču paši nemitīgi nevarat kontrolēt tās darbu, izmantojiet taimerus, kas ieslēdz un izslēdz ierīci jūsu iestatītajā laikā. Tas noderēs, ja lietojat karstā ūdens sildītāju jeb boileri.

Savukārt nelieli taimeri, kas par laika periodu atgādina ar skaņas signālu, noderēs gan gatavojot ēdienu uz elektriskās plīts vai cepeškrāsnī, gan, piemēram, lādējot telefonu – nav nepieciešams turēt lādētāju iespraustu kontaktā visu dienu, ja telefona akumulators uzlādējas stundas laikā.

Pārdomājiet, kādas elektroierīces var aizstāt ar citām, kas darbojas bez elektrības!

Izvēlieties A elektroenerģijas taupības klases ierīces! Turklāt atcerieties, ka ierīces energoefektivitāti nenosaka tikai jauda – moderns 2000W gludeklis var būt konstruēts tā, ka virsma ļoti labi saglabā siltumu, un beigās tas, izgludinot vienādu apģērba daudzumu, patērē mazāk enerģijas nekā vecs 800W jaudīgs gludeklis!

Gan trauku mazgājamo mašīnu, gan veļas mašīnu lietojiet tikai tad, kad tās ir pilnas! Izvēlieties optimālu darbības temperatūru, jo, piemēram, vairumam veļas gluži labi pietiek ar 40 grādu siltu ūdeni un nav nepieciešams ūdeni sildīt vēl karstāku!

Elektrības taupīšanai bieži lielākais ienaidnieks ir steiga – izdomājiet sistēmu, kā atgādināt sev par nepieciešamību saimniekot taupīgi!