<< VISI RAKSTI

Projekta vadītāja dalās pieredzē, kā sākt mācīt valodu

18.08.2022.

      Ļoti vienkāršs veids, kā palīdzēt apgūt jaunus vārdus un papildināt vārdu krājumu, kā izskaidrot darbības vārdu un pat īpašības vārdu nozīmes un lietojumu, ir attēla izmantošana. Jūs neprotat zīmēt? Izmantojiet pieejamos attēlus internetā, piemēram, Latviešu valodas aģentūras tīmekļvietnē „Māci un mācies” ir ievietotas „Vārdu kartītes”  un „Bilžu vārdnīca”. Ja nodarbībā jāapgūst tādi vārdi kā glābējs vai slēpot, (vārdforma slēpo) jūs varat šo vārdu nozīmes atklāt ar attēlu palīdzību.

Lekciju vietā labāk izmantot animācijas filmas, dziesmas, videospēles vai lomu spēles. Jebkuram piedāvātajam materiālam (fragmentam) ir jābūt īsam, saturiski vērtīgam un valodiski bagātam. Reālistiski dialogi filmās ir visnoderīgākie. Jo īsāki tie ir, jo labāk tos piemērot nodarbībām un izmantot saziņas praksē.

Ieskatam daži praksē izmantojami materiāli:

Nebaidieties valodas apguvējiem piedāvāt jau sagatavotas lomu spēles, kur dialogos ietvertas standartfrāzes. Valodas apguves sākumposmā labāk izmantot pazīstamus valodas izteikumu modeļus. Piedāvājot standartfrāžu paraugus, viņiem nav papildus jādomā par to, kā veidot izteikumu, viņi vienkārši var praktizēt ikdienas valodu.

Dažas saziņas situācijas valodas frāžu apguvei:

  • ēdiena pasūtīšana pa tālruni,
  • citu produktu, preču pasūtīšana (var izmantot jebkuru internetā pieejamo piedāvājumu),
  • vilciena biļetes pirkšana,
  • saziņa uz ielas ar nepazīstamiem cilvēkiem (lai noskaidrotu nepieciešamo).

Lūk, dažas idejas, kas var noderēt, sākot mācīt latviešu valodu!

Projekta „Latviešu valodas apguve, lai sekmētu trešo valstu pilsoņu iekļaušanos darba tirgū 3” (Nr. PMIF/6/2020/3/01) mērķis ir nodrošināt mūsdienīgu un daudzveidīgu latviešu valodas apguvi trešo valstu pilsoņiem izglītības, ikdienas saskarsmes un darba tirgus vajadzībām.

Projekta vadītāja

Ērika Pičukāne

(LVA metodiķe)

Comments are closed.