<< VISI RAKSTI

Māmiņ, mīļo māmuķīt

Katru gadu maija otrajā svētdienā svinam Mātes dienu. Šī tradīcija un svinību diena mums ir kopīga ar daudzām citām valstīm, izņemot, piemēram, Spāniju, kur Mātes dienu svin maija pirmajā svētdienā.

Mūsdienu Mātes dienas tradīciju pirmsākumi meklējami 16.–17.gs. Anglijā. Taču toreiz šie svētki netika svinēti maijā, un vēsture liecina, ka 19.gs tie gandrīz uz gadsimtu pārtraukti, lai pēc tam tiktu svinēti vienlaicīgi ar daudzām citām pasaules valstīm. Maija otrajā svētdienā Mātes diena pirmo reizi svinēta 1908.gadā Amerikas Savienotajās Valstīs, kad kāda svētdienas skolas skolotāja Anna Džārvisa (Anna Jarvis) no Rietumvirdžīnijas, godinot savu māti, panāca, ka Mātes diena tiek ierakstīta svētku kalendārā. Plašāka Mātes dienas vēsture atrodama šeit: http://www.mothersdaycelebration.com/mothers-day-history.html

Latvijā tradīciju svinēt Mātes dienu maija otrajā svētdienā ieviesa 1934.gadā, taču arī pie mums vēstures līkloči šo skaisto notikumu pārtrauca. Kopš 1992.gada maija atkal varam sveikt māmiņas, vecmāmiņas, audžumātes, aizgādnes un citas sievietes, kas rūpējas kā mātes, viņām īpaši veltītā dienā. Matemātikas un fizikas profesors Andris Buiķis savā Twitter ierakstā šodien visām velta sveiciena vārdus: „No sirds sveicu visas esošās un topošās māmiņas! Bez jums nu nekas pasaulē nenotiks. Tikai caur jums cilvēce nepārtraukti attīstās.”

Šajā dienā un ik dienu lai atceramies un sveicam ne tikai mātes – dzīvības dāvātājas, bet arī tās, kas ir mums „kā mātes” – gādīgas, mīlošas, rūpīgas un atbalstošas, līdzesošas un pasauli uz labu mainošas!

This entry was posted in Bez tēmas by Kertu. Bookmark the permalink.

Comments are closed.