<< VISI RAKSTI

Dabas brīnumainās parādības

Gaidot astronomiskā pavasara iestāšanos, daba mūs Latvijā šogad bagātīgi apvelta ar krāšņiem skatiem, kas redzami pietiekami reti, lai katru šādu mirkli varētu dēvēt par brīnumainu.

17.marta vakarā vairākās vietās Latvijā bija vērojama polārblāzma jeb kāvi, saukti arī par ziemeļblāzmu. Tā ir parādība ar ļoti nepastāvīgu un mainīgu raksturu – parādās tikai brīžiem, iekrāsojot debesis dažādās krāsās, kas gail mainīgā spilgtumā. Lielākas iespējas ieraudzīt šo parādību ir ārpus pilsētām – vietās, kur dabas spēli ar krāsainām gaismām netraucē mākslīgais apgaismojums. Divu mākslinieku Aurora borealis foto-video tvērienus (time-lapse) var skatīt šeit: https://www.youtube.com/watch?v=My49OHM0zG4 un šeit: https://www.youtube.com/watch?v=w5sfISno_Y8

Savukārt 20.martā gan daudzviet pasaulē, gan arī pie mums par brīdi, kad pārtraukt ikdienas skrējienu un palūkoties augšup, parūpējās debesu spīdekļi. Saule paslēpa savu degošo augumu aiz Mēness un ļāva mums novērtēt mūžseno skaistumu. Daļējie Saules aptumsumi Latvijā ir novērojami reizi divos līdz sešos gados. Iepriekšējo reizi šādu parādību varēja redzēt pirms pieciem gadiem – 2010.gada 4.janvārī, bet nākamo astronomi sola tikai pēc sešiem gadiem – 2021.gada 21.jūnijā. Vairāk par Sauli, tās gaitām ap Zemi un citiem astronomiskajiem objektiem var lasīt šeit: www.saulespulkstenis.lv.

Interesanti, ka abas šīs brīnišķīgās parādības bija redzamas skolēnu brīvdienās un valodu eksāmenu laikā, vai ne? Tā, šķiet, varētu būt laba zīme panākumiem, ja tam noticam.

This entry was posted in Bez tēmas by Kertu. Bookmark the permalink.

Comments are closed.