<< VISI RAKSTI

Nelāgais vaļasprieks pavasarī

Pavasaros kokos pulcējas putni, pagalmos kaķi un… darbavietās uz īpašu izsaukumu – ugunsdzēsēji. Katru dienu tiek ziņots skaitlis, cik ugunsgrēki dzēsti. Latvieši ķērušies pie nodarbes, kuru ar humoru jau dēvē par „latviešu nacionālo sporta veidu”. Neprātīgie latvieši DEDZINA KŪLU.

Līdz marta vidum Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) šogad reģistrējis jau vairāk nekā 260 kūlas degšanas gadījumus un gatavojas pamatīgam darbam nedēļas nogalēs, kamēr lietus neatvēsinās neprāšu ieceres atbrīvoties no pērnās zāles ar uguns, nevis savlaicīgas nopļaušanas palīdzību.

Kaut arī par kūlas dedzināšanu tiek piemērots sods, tas zemes apsaimniekotājus neattur. Reti kurš dedzinātājs ir gatavs uzņemties atbildību par postu, ko šī rīcība nodara:
• rada paaugstinātu ugunsbīstamību apkārt esošajam dabas un cilvēka īpašumam;
• nogalina sīko radību un citus dabas daudzveidības pārstāvjus;
• samazina augsnes auglības potenciālu, tostarp, skābinot augsni, palielinot potenciāli kaitīgo vielu koncentrāciju, kas viegli var nokļūt pārtikas produktos un dzeramajā ūdenī;
• iznīcina biomasu un organisko mēslojumu, kas veidojas no kompostētām augu atliekām;
• u.c.

Sabiedrībā daudz tiek diskutēts par kūlas dedzināšanu kā vēsturisku un arī mūsdienās nepieciešamu pasākumu, piemēram, ainavas atjaunošanā, ja tā norit kontrolēti. Taču jāatceras, ka kūlas dedzināšana pārāk viegli var pārvērsties nekontrolējamā un grūti dzēšamā ugunsnelaimē, kas iznīcina visu, kas tai nāk ceļā, uz ilgu laiku. Tāpēc ir vērts padomāt, pirms uzšķilt liesmu.

VUGD mājas lapā pieejama informācija par kūlas ugunsgrēku tiesisko regulējumu un padomi drošībai: http://vugd.gov.lv/lat/drosibas_padomi/ugunsdrosiba/4068-par-kulas-ugunsgrekiem

Par pasaules pieredzi kūlas dedzināšanā var lasīt, piemēram, šeit: http://www.varaklani.lv/7422

This entry was posted in Bez tēmas by Kertu. Bookmark the permalink.

Comments are closed.