<< VISI RAKSTI

Kritika? Kino kritika!

Ikdienā vārds „kritika” cilvēkiem ļoti bieži saistās ar nepatīkamām emocijām, negatīvu novērtējumu viņu darbībai vai aizvainojumu. Tieši tāpēc personības attīstībā tiek likts uzsvars uz tādām prasmēm kā kritikas pieņemšana un spēja pieņemt konstruktīvu kritiku.

Runājot par kino kritiku, nebūt nedrīkst pieņemt, ka kino kritiķis kritizē radītos mākslas darbus, norādot uz vissīkākajām neprecīzajām niansēm, akcentējot negatīvo vai iesakot, kas būtu bijis jādara labāk. Kino kritika – tā būtībā ir recenzija, apraksts un vērtējums, kas ietver gan iespējamus negatīvus, gan arī pozitīvus aspektus un kritiķa personīgo skatījumu uz paveikto. Kino kritiku raksta vai izsaka eksperti, kas ir profesionāļi kino nozarē, analizējot kino vēsturiskajā, sociālajā, politiskajā un / vai teorētiskajā kino veidošanas kontekstā.

Līdz ar interneta piedāvātajām iespējām, pasaules līmenī ir parādījušās bažas par kino kritikas kvalitāti. Nereti par kino kritiku nodēvē, piemēram, ierakstus emuāros par kino, daiļskanīgus personīgos viedokļus vai skarbu analīzi. Brīvība izteikties un publicēt savu viedokli tiek jaukta ar profesionālu darbību kino kritikas jomā.

Lai izvairītos no šāda apjukuma, viena no iespējām ir uzticēties zināmiem kino kritiķiem viņu teiktajā. Latvijā dažas no autoritātēm šajā nozarē ir Dita Rietuma, Daira Āboliņa, kādreiz arī Normunds Naumanis. Plašākai sabiedrībai pieejami raksti atrodami, piemēram, šeit: http://www.diena.lv/kd/kino

Lai sekmētu profesionālu un kvalitatīvu kritisko domu un veicinātu jaunās paaudzes kritisko domāšanu, 20. februārī nodibinātā Normunda Naumaņa (1962 – 2014) vārdā nosauktā biedrība nolēmusi turpmāk ik gadu pasniegt balvu kritikā.

This entry was posted in Bez tēmas by Kertu. Bookmark the permalink.

Comments are closed.