<< VISI RAKSTI

Latviešu Valentīni

14. februārī daudzās pasaules valstīs cilvēki svin Valentīna dienu. Arī Latvijā. Taču vēl pavisam ne tik sen Latvijā šī diena bija tikai un vienīgi Valentīna vārda diena. Piemēram, Valentīnam Skulmem , Valentīnam Pelēcim un Valentīnam Bērzkalnam.

Valentīns Skulme bija teātra un kino aktieris, pazīstamās latviešu mākslinieces Džemmas Skulmes brālēns. Mācījies kopā ar citiem slaveniem aktieriem, piemēram, Eduardu Pāvulu, Viju Artmani, viņš visu savu aktiera mūžu bija un palika uzticīgs Dailes teātrim. Dzīve Valentīnu netika lutinājusi, taču viņa atstātais stāsts kino filmās lutina īstas aktiermākslas cienītājus. Par Valentīnu Skulmi vairāk var uzzināt arī šeit: http://www.diena.lv/arhivs/kas-bija-valentins-skulme-11295983.

Valentīns Pelēcis bija latviešu trimdas rakstnieks, arī publicists. Apveltīts ar meistarīgu humora izjūtu, viņš pats sevi sauca par cīnītāju. Aktīvai vārda mākslai Valentīns pievērsies 1950. gadu beigās, kad tapuši dažādāko formu literārie darbi. Valentīna Pelēča grāmata „Malēnieša pasaule” atrodama arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Tautas grāmatu plauktā. Valentīna Pelēča atmiņas par vēžošanu var lasīt šeit: http://parcopi.lv/publ/vezosana/5-1-0-363.

Valentīna Bērzkalna vārds nav svešs mūzikas pazinējiem un Dziesmu svētku vēstures zinātājiem. Līdzīgi kā Valentīns Pelēcis, arī Valentīns Bērzkalns daļu dzīves pavadījis ASV. Tur viņš turpinājis savus dziesmu svētku vēstures pētījumus un trimdas latviešu dziesmu svētku popularizēšanu. Viņa radītās tautas dziesmu apdares vēl joprojām atzinīgi novērtē gan dziedātāji, gan jaunākās paaudzes muzikologi. Dziesmu „Noriet saule vakarā” Valentīna Bērzkalna apdarē var noklausīties šeit: https://www.youtube.com/watch?v=s8lC5_VBarY.

This entry was posted in Bez tēmas by Kertu. Bookmark the permalink.

Comments are closed.