<< VISI RAKSTI

Mūsu romi

Pagājušajā nedēļā visā pasaulē atzīmēja Starptautisko romu dienu, kuras mērķis ir popularizēt romu kultūru un tradīcijas, kā arī mazināt sabiedrībā valdošos aizspriedumus un novērst diskrimināciju, īpaši darba tirgū un izglītībā. Izrādās, ka romi ir Eiropas vislielākā mazākumtautība. Arī pie mums Latvijā dzīvo vairāk nekā 8 tūkstoši romu, kas ir 0,3 % no visiem Latvijas iedzīvotājiem.
Romi Latvijas teritorijā ir dzīvojuši jau kopš 15. gadsimta, un tā ir unikāla tauta, kurai vēl līdz pat šim brīdim ir izdevies saglabāt bagātās tradīcijas un savdabīgo dzīvesveidu. Kaut arī romiem nav savas valsts, tos vieno romu himna – Jarko Jovanoviča (Jarko Jovanović) komponētā dziesma „Gelem, gelem” – un karogs, kura zaļā krāsa simbolizē mežus, zilā debesis, bet zirgu pajūga rats centrā saistās ar kustību, pārmaiņām un progresu. Sarkanā rata krāsa izvēlēta par godu visiem kritušajiem romu tautiešiem.
Latvijā Starptautiskajā romu dienā, rotājot Daugavu ar sarkanbaltiem ziediem, romi pieminēja savus tautiešus, kuri cieta Otrajā pasaules karā (cietuši skaits diemžēl vēl nav apzināts).
Kādi ir mūsu romi? Vai viņi Latvijā jūtas labi, kā viņi iekļaujas Latvijas sabiedrībā un izglītības sistēmā? Par šiem jautājumiem tika diskutēts Starptautiskajā romu dienā, bet risinājumi tiks meklēti ilgākā laikā, jo vēl aizvien sabiedrībā valda stereotipi un bailes no citādās, brīžiem mums svešās romu kultūras un tradīcijām. Iespēja tuvināties un iepazīt romu kultūru ir jau tagad: Mencendorfa namā Rīgā visu nedēļu (bez maksas) apskatāma izstāde „Romi Latvijā”. Nepalaid garām!

Comments are closed.