<< VISI RAKSTI

Sargi sirdi!

Skaistākās lietas pasaulē nevarot ne redzēt, ne aptaustīt, bet varot sajust ar sirdi – tāpēc, lai pilnvērtīgi baudītu dzīvi, sirds jo īpaši jāsaudzē. Protams, šeit par sirdi runājam pārnestā nozīmē, bet aizvien vairāk cilvēku pasaulē saskaras ar dažādām sirds un asinsvadu slimībām. Tās ir pirmajā vietā starp mirstības cēloņiem arī Latvijā un Eiropā. Jauniešiem jau laikus būtu jāievēro veselīgs dzīvesveids – sabalansēti jāēd un daudz jākustas, lai sirds muskulis tiktu trenēts, tiktu pareizi noslogots un asinsvados brīvi plūstu asinis.
Sirdsdarbības traucējumi un apstāšanās mēdz būt tik pēkšņa, ka var skart jebkura vecuma cilvēkus pat vienkāršās sadzīves situācijās. Šķiet, tāpēc iepriekšējā nedēļā vienā no Rīgas centra lielveikaliem tika novietota īpaša ierīce – ārējais defibrilators, kas nodrošina elektriskā šoka (trieciena) pievadi uz sirdi caur krūšu kurvja sienu, tādējādi atjaunojot normālu sirds ritmu. Šīs iekārtas ārēji ir daudz mazākas un vieglākas par tām, ko izmanto Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi un kuras bieži redzam dažādos „ārstu seriālos”, taču tās pilda praktiski tādas pašas funkcijas.
Lai šādu ierīci veikalā izvietotu, Latvijai bija jāpiedalās starptautiskā programmā, kuras būtība pasaulē ir automātisko ārējo defibrilatoru izvietošana sabiedriskās iestādēs un ēkās, kur ikdienā koncentrējas liels cilvēku skaits un kur pastāv paaugstināts stresa līmenis, līdz ar to – augsts pēkšņas sirds apstāšanās risks. Bieži mediķi nespēj ierasties laikus un palīdzēt cietušajam, tāpēc šo iekārtu pieejamība un konkrētās iestādes personāla apmācība būtiski paaugstina iespējas glābt cilvēka dzīvību.
Interesanti, ka šādu programmu jau pirms 20 gadiem sāka īstenot ASV, bet pakāpeniski šo praksi pārņēma arī Eiropas valstis, nodrošinot, ka automātiskie ārējie defibrilatori tiek izvietoti lidostās, lielās dzelzceļa stacijās, autoostās, tirdzniecības centros, sporta un atpūtas kompleksos u.c.

Svarīgi tomēr ir saprast, ka par savu veselību vispirms jārūpējas mums pašiem, bet, ja gadās nelaime, zināsim, kur meklēt palīdzību un kā palīdzēt citiem!

Comments are closed.